Wycieczka do Belgii

Dnia 27.06.2010r. kilkanaścioro uczniów naszego gimnazjum, którzy ucierpieli podczas tegorocznej powodzi, udało się na tygodniową wycieczkę do Belgii. Fundusze na ten wyjazd przeznaczył Parlament Europejski. Kierownikiem wycieczki był pan Jarosław Gabryjelczyk - dyrektor biura europosła, Piotra Zalewskiego. Uczestnicy zostali zakwaterowani w polskim ośrodku wakacyjnym "Millenium" w miejscowości Comblain-la-Tour w Ardenach. W czasie wyjazdu młodzież miała możliwość zwiedzenia wielu belgijskich miejscowości, np:

Najważniejszym punktem wycieczki było zwiedzanie Parlamentu Europejskiego oraz stolicy Belgii, Brukseli. W Parlamencie Europejskim młodzież miała okazję dowiedzieć się jakie funkcje on pełni, na czym polega praca europosłów oraz poznać historię tej instytucji Unii Europejskiej. Uczestnicy spotkali się też z posłem Piotrem Zalewskim oraz zwiedzili salę obrad. Na przedmieściach Brukseli można było obejrzeć Atomium - model kryształu żelaza powiększony 165 miliardów razy. Oprócz wielu interesujących wycieczek nie zabrakło również czasu na codzienną mszę świętą odprawianą przez ks. Adama Warchoła oraz na czas wolny, podczas którego młodzież integrowała się, kąpała w pobliskiej rzece, robiła ogniska, organizowała zabawy i dyskoteki. W drodze powrotnej do Polski zwiedziliśmy również Kolonię - miasto w Niemczech, położone nad Renem - w tym, m. in. przepiękną Katedrę św. Piotra i Najświętszej Marii Panny. Podczas tygodniowego pobytu w Belgii uczniowie mieli szansę nie tylko zobaczyć wiele belgijskich miejscowości oraz niemiecką Kolonię, ale również zaznajomić się z kulturą tych krajów, zaobserwować dużą tolerancję w różnych aspektach życia codziennego. Mogli też poćwiczyć języki obce, których na codzień uczą się w szkole.